مهربان خبرلری

رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم

مهربان خبرلری

رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم


پایگاه خبری و تحلیلی مهربان امروز با عنوان ((مهربان خبرلری)‌) در کنار و همراه ، دهها و صدها پایگاه خبری ، اطلاع رسانی ، فرهنگی و اجتماعی در منطقه مهربان افتخار دارد که رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم می باشد. این پایگاه خبری و تحلیلی در کنار انعکاس عملکردهای ادارات ، نهادها و سازمانها و درج اخبار و رویدادهای منطقه و همچنین بازنشر اخبار و رویدادهای مهم کشوری و بین المللی ، نگاهی تحلیلی به برخی رویدادها و اتفاقات در سطح منطقه مهربان و شهرستان سراب داشته و در کنار انعکاس اخبار ، مسائل و مشکلات مردم را نیز منعکس نموده و آماده درج نظرات مسئولین محترم در خصوص مطالب ارائه شده با رعایت امانتداری کامل می باشد .

 • ۰
 • ۰


آیا قوانین اداره بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان سراب متفاوت با سایر شهرهاست ؟!

 

تهدید بیماران مراجعه کننده از شهرها و روستاهای شهرستان هریس به مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی مهربان مبنی بر اخذ کلیه هزینه ها و خدمات بصورت آزاد ، مطابق کدام بند از قانون نظام سلامت است ؟!

 

اینکه اطلاعیه ای باستناد بفرموده در تابلو اعلانات و در و دیوار یک مرکز بهداشتی و درمانی نصب شود در نوع خود بسیار جالب توجه بود و اینکه چرا برای این اطلاعیه به بخشنامه و یا دستورالعمل خاصی اشاره نشده بود و صرفاً بفرموده اکتفاء شده بود در نوع خود بی نظیر می باشد؟! 


به گزارش پایگاه خبری مهربان خبرلری ، طرح تحول نظام سلامت طرحی برای بهبود سیستم‌های سلامت ایران است که از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ در دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران در بیمارستان‌های وزارت بهداشت آغاز به کار کرد.

 تحول در نظام سلامت با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرا می‌شود و آرامش روانی بیماران، بزرگترین دستاورد طرح تحول نظام سلامت است .

اجرای طرح تحول نظام سلامت در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ای همچون منطقه مهربان یقنناً برکات  زیادی داشته است و با توجه به محدودیت امکانات و خدمات پزشکی در این منطقه بسیاری از بیماران در مراکز بهداشتی و درمانی از برکات طرح تحول نظام سلامت بهره مند گردیده اند .

منطقه مهربان از قدیم الایام بعنوان قطب اقتصادی و درمانی منطقه بوده است و همواره در این 2 زمینه بیشترین به مرکز بخش مهربان وجود داشته است و علاوه بر شهرها و روستاهای منطقه از شهرها و روستاهای شهرستانهای همجوار نیز مراجعات زیادی به مرکز بهداشتی و درمانی صورت گرفته است و همواره سعی شده است تا با رضایتمندی مراجعه کنندگان ، مهربان را ترک نمایند .

 

متاسفانه معلوم نیست چه حکمتی است که همواره برخی ها به نوعی تلاش می کنند تا یک نوع نارضایتی برای مراجعه کنندگان به مهربان بوجود آورند که رسانه ای کردن همه آنها صلاح نیست و قطعاً در فرصت مقتضی موارد به استحضار فرماندار بعنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان سراب خواهد رسید.

 

ولی اینکه چاره و راهکار مقابله با این موارد چه می باشد موضوعی است که قطعاً باید بزرگان و تصمیم گیران شهر در خصوص آن اظهار نظر نمایند .

 

در مراجعه ای که اخیراً به مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی مهربان  داشتم نوشته ای که در قسمتهایی از این ساختمان نصب شده بود بسیار جلب توجه می کرد با این عنوان که بفرموده ریاست محترم مرکز بهداشت سراب، کلیه خدمات شامل ویزیت پزشک ، تزریقات و پانسامان ، دارو و وسایل مصرفی به بیماران تحت پوشش بیمه روستایی شهرستان هریس در کلیه شیفتها بصورت آزاد حساب می گردد ؟!

 

اینکه اطلاعیه ای باستناد بفرموده در تابلو اعلانات و در و دیوار یک مرکز بهداشتی و درمانی نصب شود در نوع خود بسیار جالب توجه بود و اینکه چرا برای این اطلاعیه به بخشنامه و یا دستورالعمل خاصی اشاره نشده بود و صرفاً بفرموده اکتفاء شده بود در نوع خود بی نظیر می باشد. 

اصطلاح بفرموده معمولاً در اماکن اداری و دولتی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و اینکه در مرکز بهداشت و درمان شبانه روزی مهربان ، بخشنامه ها و دستورالعمل صرفاً بفرموده تنزل یافته است در نوع  خود جای سوال است و شاید هم چون این موضوع در بخشنامه ها و دستورالعمل های طرح تحل نظام سلامت وجود ندارد باستناد بفرموده خواسته اند اندک مراجعه کننده به مهربان را نیز از این طریق فراری دهند .

 

اگر زمانی یک کشوری با استفاده از ابزار و امکانات خود برای دیگران کشورها و دولتها خط و نشان  می کشید و تهدید می کرد ، جای تعجب بود و همه بدنبال محکوم کردن آن دولت و حکومت بودند ؛ ولی وقتی در مسائل منطقه ای با مواردی مشابه در مقایس کوچکتر مواجه می شویم دیگر آن حس اولیه در محکوم نمودن دولت زورگو رنگ می بازد .

 

اگر دستور محترمانه عدم خدمات رسانی به بیماران مراجعه کننده از سایر شهرها را یکبار دیگر با دقت مطالعه نماییم متوجه می شویم که هر کسی بدنبال منفعت تشکیلات خویش است و در این میان اگر مردم هم هزینه شوند چندان مهم نیست و باید به نوعی روکم کنی شود.

 

دستور رئیس مرکز بهداشت شهرستان سراب در محدود نمودن خدمات رسانی در مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی مهربان بسیار تعجب برانگیز است و این سوال پیش می آید که آیا در بیمارستان شهرستان سراب نیز با بیماران مراجعه کننده از شهرستان هریس چنین برخوردی می شود و تمام هزینه ها بصورت آزاد محاسبه میشود و آیا دولت این همه هزینه در شهرستان سراب نموده است که فقط خود اهالی شهرستان استفاده نمایند .

 

وقتی مدیران ارشد بخاطر مسئله جمعیتی  نمی خواهند یک امکانات ویژه و خاص را به شهرستان دهند از همه جا فریاد بر می آید که آیا از ترانزیتی بودن شهرستان اطلاع دارید ؟ آیا آمار رانندگان عبوری از این شهرستان را می دانید ؟ آیا از آمار جمعیت عشایری شهرستان اطلاعاتی دارید ؟ و موارد و توجیهات مشابه دیگر و حال با اقدام صورت گرفته در محدود نمودن خدمات رسانی بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشتی و درمانی منطقه مهربان این سوال پیش می آید که این بفرموده ها فقط در بخش مهربان قابلیت اجرایی دارد یا شامل شهرستان سراب هم می شود و آیا هزینه های درمانی و پزشکی از افرادی غیربومی شهرستان در مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان سراب بویژه بخش مرکزی و خود شهر سراب تماماً آزاد محاسبه گردیده و اخذ می شود .

 

ریاست محترم دانشکده علوم پزشکی شهرستان سراب ، عنایت داشته باشید که اهالی منطقه مهربان ارادت ویژه ای خدمت جنابعالی دارند و دوست دارند که در جلسه ای حضوری مسائل و مشکلات شان در حوزه سلامت را با شما در میان بگذارند و پاسخ های شما را بشنوند و شاید با توجیهات شما قانع شدند .

 

اینکه از اهالی مهربان فاصله بگیرید  چاره کار نیست ؛ بالاخره یک روزی به هر طریقی در خدمت شما خواهند بود و چه بهتر که خودتان برای حل مشکلات حوزه بهداشت و درمان مهربان پیشقدم شده و با خبرهای خوش و امیدوار کننده  در جمع اهالی منطقه حاضر شوید .

 

قطعاً با توجه به اخبار بسیار امیدوارکننده که روزانه از حوزه سلامت شهرستان سراب با راه اندازی پیشرفته ترین دستگاههای پزشکی و راه اندازی بخش های مختلف درمانی به گوش میرسد مشکلات حوزه سلامت مهربان با اختصاص یک صدم این هزینه ها قابل جبران می باشد .

 

مگر هزینه یکدستگاه رادیولوژی چقدر است که چندین سال است اهالی مهربان منتظر آن هستند و نکته جالب آنکه مهربان قبلاً این امکانات را داشت و در جریان نوسازی مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی  مهربان ، تعطیل موقت شده بود ولی تاکنون از راه اندازی آن در مهربان خبری نیست ؟!

 

با توجه به تخصص جنابعالی در حرفه پزشکی ، امیدواریم که یک روز سرزده دستگاه نوار قلب موجود در مهربان را امتحان عملی نمایید ، اگر برای شما قابل قبول بود برای اهالی و مراجعه کنندگان و بیماران نیز قابل قبول است

در خصوص امکانات دندانپزشکی زیاد انتظار نداریم ، چرا که تا این مرحله مشکلات زیادی داریم و دلخوش هستیم‌ که قبلا این‌ امکانات را داشتیم .

 

در خصوص استقرار پزشکان متخصص در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان زیاد راغب نیستیم چرا که هر چقدر احساس رضایت از عملکردها در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان  بیشتر باشد بعد از آن ، اعمال محدودیتها نیز بیشتر می شود و بخشنامه های بفرموده ای بوفور تکثیر و توزیع می شود ولی علیرغم تمامی موارد نمی توان از اظهار رضایت اهالی در این خصوص به سادگی گذشت و اهالی انتظار دارند در هر روز هفته یک پزشک متخصص در تخصص های مختلف در این مرکز حضور داشته و ویزیت نماید و قبول دارید که بسیاری از خانواده ها از لحاظ اقتصادی در فشار هستند و امکان مراجعه به مرکز شهرستان و استان را ندارند و حضور روزانه پزشک متخصص در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان در تخصص های  مختلف خواسته اهالی منطقه از محضر جنابعالی است و یقین دارند که شما حتما در این زمینه عنایت ویژه خواهید نمود.

 

در خصوص استقرار  سونوگرافی در مهربان ، صرفاً باید دلخوش ایام تبلغیات انتخاباتی باشیم که کاندیداهای محترم چه وعده هایی که در این خصوص نداده بودند که چه انتخاب شویم چه انتخاب نشویم این موضوع حتمی است و بعد ایام تبلیغات  انتخابات این امکانات در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان  دایر خواهد گردید و در آخر باید گفت که نکته سر خط.

 

ولی این نکته را نباید از نظر دور داشت که چون  در طول یک هفته ایام‌ تبلیغات انتخابات در سخنرانی های مکرر،  قول استقرار  دستگاه سونوگرافی در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان داده شده بود  ، احساس می شود  همه بیماران در جلسات انتخاباتی ، گفتار  درمانی شده و بهبود می یابند و دیگر نیازی به پیگیری موضوع از سوی مطرح کنندگان نیز  احساس نمی شود که چرا الکی وعده داده بودید و مردم را چه فرض کرده بودید؟!

 

جای تعجب است که در بیمارستان های خصوصی وقتی سازمان یا نهادی 100درصد هزینه بستری شدن بیمار را طی نامه ای رسمی و کتبی  متقبل می شود ، بی هیچ منتی بیمارستان اگر چه خصوصی و بین المللی هم  باشد با توجه به قرارداد منعقده  به آن نامه  ارزش گذاشته و ریالی از بیمار تحت هیچ عنوانی دریافت نمی کند ولی در بیمارستان سراب وقتی مشابه همان نامه برای بستری بیماری ارائه می شود واحد ترخیص و درآمد  اگر زورشان به دریافت دیگر هزینه ها  نرسد لااقل هزینه همراه بیمار را اخذ می کنند تا بیمار دست خالی بیمارستان سراب را ترک نکند و دیگر به مستندات و دلایل اعتراضی همراه بیمار  نیز اصلاً توجهی نمی شود و در نهایت حرف خود را به کرسی نشانده و هزینه را از بیمار بستری شده می گیرند و در این خصوص با مدرک آماده دفاع می باشم.

 

و در پایان به بخشی از خطبه های نمازجمعه مهربان در 18 آبان 97 اشاره ای می شود:

حجت الاسلام و المسلمین  حسن مرسلی در ادامه خطبه دوم نماز جمعه این هفته شهر مهربان به اظهارات اخیر رئیس دانشکده علوم پزشکی شهرستان سراب در خصوص ایجاد بیمارستان دوم در سراب اشاره نموده و اظهار داشت : این موضوع جای بسی خوشحالی است و ما نیز سپاسگزار و قدردان این زحمات و تلاش ها هستیم.

امام جمعه مهربان خطاب به رئیس دانشکده علوم پزشکی سراب اظهار داشت : ما نه تنها مخالف چنین اقدامی در شهر سراب نیستیم ، بلکه به شدت از آن حمایت نموده و از زحمات تان تشکر و قدردانی می نماییم ، ولی در کنار آن به نمایندگی از طرف اهالی منطقه مهربان که جزء شهرستان سراب است انتظاراتی نیز از شما داریم و امیدواریم که مورد عنایت و توجه جنابعالی قرار گیرد .

 

خطیب جمعه مهربان افزود : آیا بهتر نیست که قبل از شروع ایجاد بیمارستان دوم ، به مسائل و مشکلات مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روز ی مهربان  نیز توجهی بشود و در شروع کار درخواست می کنیم که  دستگاه غصب شده رادیولوژی مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی مهربان را برگردانید و یا دستگاه دیگری جایگزین آن نمائید.

 

حجت الاسلام و المسلمین مرسلی با درخواست از رئیس دانشکده علوم پزشکی سراب برای تکمیل کادر و نیروی انسانی و پزشکان متخصص در مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی اظهار داشت : بسیاری از اهالی محروم و اقشار آسیب پذیر در منطقه مهربان که شدیداً نیاز به خدمات درمانی و پزشکی دارند امکانات و شرایط مراجعه به پزشکان متخصص در مرکز شهرستان سراب را ندارند و لذا امیدواریم و درخواست مینماییم که در خصوص استقرار پشکان متخصص در رشته های مختلف در ایام هفته در مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی مهربان ، عنایت ویژه داشته باشید و برای رضای الهی و حل مشکلات بیماران نیازمند ، یکبار به درد و دل و مشکلات اهالی در این زمینه توجه با نظر مثب و مساعد نمایید.

 

امام جمعه مهربان با اشاره به برخی مشکلات و کمبودها در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان افزود : بخش رادیولوژی فعال نیست چرا که وضعیت دستگاه  آن نامعلوم است ، ضمن آنکه  از فعالیت بخش دندانپزشکی خبری نیست و علیرغم درخواستها و پیگیریهای متعدد از حضور  پزشکان متخصص مورد نیاز در این مرکز فعلاً به غیر از یک مورد خبری نیست و علیرغم نیاز شدید بیماران و استقبال کسترده از حضور پزشک متخصص مغز و اعصاب در مرکز بهداشتی و درمانی مهربان  ، متاسفانه این مورد نیز تعطیل و جمع آوری گردید و توجه داشته باشید که در خصوص این مسائل و مشکلات اگر برای  مردم هم  جوابگو نباشید در محضر خداوند متعال جوابگو خواهید بود.

خطیب جمعه مهربان در پایان ضمن تبریک انتصاب  دکتر ثقفی به عنوان فرماندار شهرستان سراب  و آرزوی توفیق روز افزون برای ایشان در این مسئولیت خطیر  که در همان شروع کارشان نشان داده اند که به جد پیگیر مسائل و مشکلات مردم شهرستان سراب هستند ، درخواست نمود که به وضعیت اسف بار شبکه بهداشت و درمان مهربان ورود کنند و برای حفظ کرامت انسانی و سلامتی مردم ، دستورات مقتضی برای پیگیری و حل این مشکلات را صادر نمایند. 

 

قاسم وفادار مهربانی / خبرنگار // نوزدهم آبان ماه نود و هفت  09143194806

 


 • ۹۷/۰۸/۱۹
 • قاسم وفادار مهربانی

نظرات (۱)

 • ابراهیم راستگارمهربانی
 • سلام،آقای قاسم وفادار ،دلسوز مردم و ملت ،شهرمان مهربان و تابعه ،اینکه شما در پیگیری مشکلات شهرمان مهربان صداقت دارید شکی نیست ،اما ولی پریدن از موضوع از موضوع اصلی ،مانند رسیدن یا گزلرش موضوعات اصلی مانند ولویت هایی همچون وضیعت پزشک عمومی و داندانپزشکی که از مسایل و اولویت های اساسی هستند حتما ما را از هدف اصلی خدمت به منطقه مان ،مهربان ، و از اجر و ثواب محروم‌ خواهد کرد و هیچ نفعی هم نخواهد داشت بلکه بعضا دردسر بیشتری و وضیعیت را بغرنج و پیچیده خواهد کرد ،خواستن و درخواست ها و مطالبات بیهوده و زیاده خواهانه همچون سونو گرافی و رادیو گرافی و نوار قلبی و یا پزشک متخصص ما را مسخره بیتالمال و خاص و عام کرد البته من هم انتقاد جنابعالی را درباره دستور رییس بهداشت و درمان سراب درباره مراجعه شهرهای دیگر وارد نمیدانم و معتقدم با توجه به اینکه شهرستان هریس از شهرهای همسایه ،ما هستند کلا و یا جزا و یا احتمالا احتمال چنین مراجعاتی خواهد بود ،و اصلا گفته به اصطلاح فرموده بحق نیست ، ،ارادت ،ساغ اولاسیز ،"ابراهیم راستگار مهربانی 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی