مهربان خبرلری

رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم

مهربان خبرلری

رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم


پایگاه خبری و تحلیلی مهربان امروز با عنوان ((مهربان خبرلری)‌) در کنار و همراه ، دهها و صدها پایگاه خبری ، اطلاع رسانی ، فرهنگی و اجتماعی در منطقه مهربان افتخار دارد که رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم می باشد. این پایگاه خبری و تحلیلی در کنار انعکاس عملکردهای ادارات ، نهادها و سازمانها و درج اخبار و رویدادهای منطقه و همچنین بازنشر اخبار و رویدادهای مهم کشوری و بین المللی ، نگاهی تحلیلی به برخی رویدادها و اتفاقات در سطح منطقه مهربان و شهرستان سراب داشته و در کنار انعکاس اخبار ، مسائل و مشکلات مردم را نیز منعکس نموده و آماده درج نظرات مسئولین محترم در خصوص مطالب ارائه شده با رعایت امانتداری کامل می باشد .

  • ۰
  • ۰

پیرامون مشکلات منطقه مهربان انجام شد

ارسال نامه سرگشاده امام جمعه مهربان به

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجانشرقی

 

نصر: در آستانه 5 مرداد سالروز اقامه اولین نمازجمعه در کشور ، امام جمعه مهربان در نامه سرگشاده ای به نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز ، ضمن بیان برخی پتانسیل ها ، ظرفیت ها و توانمندیها ، مسائل و مشکلات منطقه مهربان را با ایشان درمیان گذاشت و با نماینده مقام عظمای ولایت در استان آذربایجانشرقی درددل کرد

کد خبر :   88420  | تاریخ خبر : 1397/05/03  | ساعت : 16:53

پیرامون مشکلات منطقه مهربان انجام شد

ارسال نامه سرگشاده امام جمعه مهربان به نماینده ولی فقیه در استان


نصر: در آستانه 5 مرداد سالروز اقامه اولین نمازجمعه در کشور ، امام جمعه مهربان در نامه سرگشاده ای به نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز ، ضمن بیان برخی پتانسیل ها ، ظرفیت ها و توانمندیها ، مسائل و مشکلات منطقه مهربان را با ایشان درمیان گذاشت و با نماینده مقام عظمای ولایت در استان آذربایجانشرقی درددل کرد .
به گزارش نصر از مهربان ، متن نامه امام جمعه مهربان به شرح زیر است :
بسمه تعالی
محضر مبارک حضرت آیت الله دکتر سید محمدعلی آل هاشم
نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجانشرقی و امام جمعه محبوب تبریز
سلام علیکم:
در ابتدا عرض ادب و ارادات و سلام گرم و خالصانه اهالی شریف ، شهیدپرور و قدرشناس منطقه مهربان را خدمت تان تقدیم می کنم و از اینکه در مردادماه سال 96 اهالی شهر مهربان توفیق یافتند ، 9 خداوند متعال را شاکر و سپاسگزار هستند ، هر چند که بخاطر فشردگی برنامه ها ، امکان ملاقات مردمی و عمومی و بیان مسائل و مشکلات منطقه میسر نگردید .
بیوگرافی مختصری از بخش مهربان جهت استحضار حضرتعالی :
بخش مهربان یکی از دو بخش شهرستان سراب با سه شهر مهربان، شربیان و دوزدوزان و 34 روستای تابعه از جمله مناطق قدیمی آذربایجان‌شرقی با ذخایر عظیم خدادادی و منابع بزرگ معدنی در حدود 100 کیلومتری تبریز واقع شده است و با شهرستان‌های بستان‌‌آباد، هریس، مشگین‌شهر و بخش مرکزی سراب مرز مشترک دارد.
مهربان در وقف‌نامه رشیدی که از طرف خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی در قرن هشتم تنظیم شده است به صورت( مهر آبان)  قید شده است ونشان میدهد که قبل از قرون هفتم و هشتم هجری نیز «مهربان»آباد بوده است.
مهربان در سال 1135 هجری قمری توسط شاه طهماسب دوم صفوی مصالحه شده است و این سند دارای اطلاعات ارزشمند تاریخی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی است؛ به طوری که هر فرازی از آن نکته بارزی را از یک دوره تاریخی برای پژوهشگران و علاقمندان به تحقیق و مطالعه آشکار می‌کند.
آثار تاریخی متعلق به دوره امام حسن مجتبی (ع) نشان از قدمت و تاریخ کهن منطقه مهربان دارد.

آثار تاریخی و جای‌های دیدنی مطقه مهربان :
امامزاده حاج‌علمدار - برج ایل‌باغی - مسجد اسنق  - مسجد جمال‌آباد - گوی درق  - شرشر درق - زیارتگاه ۵ شهید گمنام - مسجد سنگ - کوه و آب معدنی اکوز داغی - قلعه حوض لی قالاسی - دوه داشی - آجی چای - کچی چایی - طبیعت سنگل ، سیدباغی ، چوموروغ ، اورتاچمن ، یوخاری شام، گلک - طبیعت آغ باری ، دره روستای اسماعیل آباد ، میز داغی ، دوه بوینی و... - امامزاده گمنام روستای کیوج- طبیعت روستای دمیرچی ، آتمیان و شالی - داش بولاغ و یادمان شهدای گمنام مهربان با 5 شهید گمنام آرمیده  در آن بعنوان گل سرسبد آثار تاریخی ، فرهنگی و معنوی منطقه مهربان .
فرش مهربان که شهرت جهانی دارد و تولیدات هنرمندان فرش و قالی منطقه مهربان به کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، نروژ، ژاپن صادر می شود و نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق تولید و اشتغال در منطقه دارد .  
با این مقدمه خدمت حضرتعالی عرض می کنم که منطقه مهربان در طول تاریخ مظلوم واقع شده است و بویژه آنکه اهالی این منطقه در دوران پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و 8 سال دفاع مقدس با تقدیم 120 نفر شهید والا مقام ، دین خود را به انقلاب و کشور اداء  نموده اند و آمار قابل توجه آزادگان، ایثارگران و جانبازان این منطقه بیانگر این حقیقت است که اهالی منطقه مهربان ، انسانهایی ولایتمدار ، عاشق ولایت ، مبارز و سختکوش هستند و در هیچ دوره ای در دفاع و حراست  از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کوتاهی نکرده اند و افسوس که هیچوقت به این رشادتها و جان فشانی ها ، پاسخی مناسبی از سوی مسئولین داده نشده است و این منطقه همیشه محرومیت را با خود یدک کشیده است ، هر چند که نمی توان از این نکته کلیدی و اساسی غافل شد که تمامی پیشرفتها ، توسعه و آبادانی این منطقه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و در دوران طاغوت این منطقه ، مورد بی توجهی محض بوده است.

مردم منطقه مهربان انسانهای قانع و کم توقعی هستند ولی در دفاع از حقوق شان مصمم وبا اراده حاضر میشوند و بی توجهی ها در دولتهای مختلف در ابعاد گوناگون باعث شده است تا اهالی منطقه تنها راه نجات خود و منطقه را ، ارتقای این منطقه به شهرستان بدانند و با تمام وجود همیشه و به هر طریق ممکن پیگیر این موضوع باشند ، چرا که احساس عمومی در منطقه  بر این است که تا زمانی که شهرستان شدن مهربان محقق نشود ، امکان حل مشکلات و توسعه ، پیشرفت و آبادانی منطقه وجود ندارد و با روند و شرایط کنونی، برخی ها عوامل  پیدا و پنهان اجازه پیشرفت منطقه را نخواهد داد و از این که هست  بدتر خواهد شد و اگر تنها خواسته اهالی منطقه مهربان ، شهرستان شدن این منطقه می باشد بخاطر فرار از شرایط موجود و حل مسائل و مشکلات اهالی و توسعه و پیشرفت منطقه و رهایی از وضعیت موجود می باشد .

اشاره ای کوتاه و مختصر  به برخی از مشکلات منطقه مهربان :
1-  حدود 20 هکتار از بهترین اراضی منطقه توسط کشاورزان زحمتکش مهربان به رایگان و بدون هرگونه چشمداشتی در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است  تا با توجه به وعده های داده شده ساختمان آموزشی و اداری دانشگاه آزاد اسلامی مهربان در آن احداث شود که متاسفانه بعد از گذشت حدود 3 سال از کلنگ زنی همچنان اهالی چشم انتظار تحقق وعده مسئولان هستند و این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی مهربان جزء اندک و انگشت شمار دانشگاههای دارای بضاعت مالی مناسب و آمار قابل توجه دانشجو می باشد که هیچ گونه بدهی نداشته و سودده می باشد .

2-  بلاتکلیفی 7 هزار مترمربع زمین اهدایی کشاورزان به مصلی امام خمینی (ره) مهربان باعث نارضایتی اهالی منطقه شده است و متاسفانه سال گذشته نیز با کم لطفی تمام برخی بزرگواران اجازه ندادند تا کلنگ احداث آن بدست مبارک حضرتعالی به زمین زده شود و این در حالی است که  خیرین مهربانی و اهالی منطقه مهربان در این خصوص آماده همکاری و مشارکت تا حد توان و امکانات هستند .

3-  واحدهای تولیدی منطقه بخاطر عدم حمایت  مناسب از سوی دولتمردان در ادوار مختلف به انبار ضایعات تبدیل شده و عملاً بلا استفاده گردیده اند و این در حالی است که سرمایه گذاران این واحدها ، آماده راه اندازی واحدهای تولیدی شان به شرط حمایت دولت هستند و قطعاً راه اندازی آنها در زمینه ایجاد اشتغال و رونق تولید و اقتصاد در منطقه بسیار موثر خواهد بود و برای صدها جوان و خانواده بطور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال خواهد گردید . 

4-  مرکز بهداشت و درمانی شبانه روزی مهربان با هزینه میلیاردی نوسازی و مقاوم سازی گردید و متاسفانه علیرغم این همه هزینه صرفاً همانند سابق و بلکه کمتر از گذشته ارائه خدمات می نماید و از دستگاه رادیولوژی که در سابق وجود داشت خبری نیست ؟ و اینکه چرا امکانات به این مرکز داده نمی شود همیشه جای سوال بوده و تعجب برانگیز است ؟ و متاسفانه در خصوص اختصاص دستگاه سونوگرافی نیز شاهد کم لطفی محض بودیم و صاحبان مقام و قدرت آنرا به بیمارستان سراب اختصاص دادند و مهربان همچنان در حسرت و انتظار باقی ماند ؟ و کمبود نیروی تزریقاتی خانم و پزشک متخصص با توجه به موارد گفته شده فراوان در این خصوص نیاز به تکرار مجدد ندارد.

5-   کشاورزان مهربان بیش از 6 هکتار از اراضی مورد نیاز خود را به امید راه اندازی واحدهای تولیدی و کارگاههای فرآوری لبنیات رایگان به جهادکشاورزی که یک تشکیلات دولتی است واگذار نموده بودند که متاسفانه اراضی اهدائی مردم توسط جهادکشاورزی فروخته شده است بدون آنکه کمترین بهره وری  از  آنها صورت گیرد و خدماتی به مردم ارائه شود و این در حالی است که رئیس سازمان تعاونی روستائی استان آذربایجانشرقی در نتیجه پیگیریهای مکرر ، وعده احداث سردخانه و کارگاه فرآوری سیب زمینی در آنرا داده بود و همه حرفهای گفته شده صرفا در حکم وعده سرخرمن بوده است .

6-  مشکل آب شرب دهستان آلان ، نبود تلفن در روستای آتمیان ، نبود راه روستائی دیلمشاه و قره بلاغ و عدم توجه و رسیدگی به وضعیت سد قیصریه از جمله مشکلات اهالی روستاهای منطقه است که پیگیریها نیز در خصوص آنها اثربخش نبوده است و دیگر در خصوص وضعیت نامناسب راههای روستائی منطقه سخن نگویم بهتر است ، چرا که به محض آنکه مشکلاتی در خصوص منطقه گفته می شود همگان معترض گردیده و امام جمعه را متهم به تضعیف دولت می کنند ، در حالی که دولت مستقر ،  دولت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و برآمده از آرای ملت و مورد تائید و حمایت مقام عظمای ولایت می باشد و نباید بیان مسائل، مشکلات و خواسته های مردمی و مطالبه درخواستهای مردمی را به حساب تضعیف دولت گذاشت ، در حالی که ائمه جمعه بعنوان نمایندگان مقام عظمای ولایت در مناطق مختلف کشور ، اصلی ترین حامیان دولت و دولتمردان هستند و اگر برخی مسائل و مشکلات از زبان امام جمعه مطرح می شود بخاطر آن است که مردم ، ائمه جمعه را پناهگاهی برای خود و بیان مسائل و مشکلات شان می دانند و اگر قرار باشد ، مسائل و مشکلات مردم توسط ائمه جمعه هم گفته نشود پس چه کسی باید در این خصوص به فریاد مردم برسد ؟! هر چند بخاطر برخی ملاحظات از ذکر کم توجهی  های برخی مسئولین نیز معذوریم.

7-  وضعیت آب شرب مهربان چه از لحاظ کیفیت آب شرب و چه از لحاظ پوسیدگی و ترکیدگی مداوم لوله ها نیاز به گفتن ندارد و بحث بازگشایی جاده مهربان ، مشگین شهر دیگر برای مردم منطقه عادی شده است و دیگر حذف و انحلال بانکها و یا تنزل درجه آنها از شعبه به باجه ،  تنزل جایگاه اداری برخی ادارات و کاهش برخی امکانات دولتی برای مردم منطقه امر عادی شده  است و اهالی با در نظر گرفتن تمامی جوانب به این نتیجه رسیده اند که با وضعیت موجود و نگاههای تحقیرآمیز برخی مسئولان ،  هیچ امیدی به آینده منطقه ندارند و اگر قرار است توسعه ای صورت گیرد و منطقه از وضعیت کنونی نجات یاید ، تنها راهکارش ارتقای بخش مهربان به شهرستان می باشد والا با روند موجود هیچ امیدی نداریم که مسئولین کاری برای منطقه انجام دهند و اصلاً برخی مسئولین بخش مهربان را جزء شهرستان سراب حساب نمیکنند.
در شرایط فعلی سخن گفتن بیش از این از مسائل و مشکلات  منطقه ، شاید به صلاح نباشد، بنابراین با چشم پوشی از بسیاری از مسائل و مشکلات منطقه ، خدمت حضرتعالی عرض می نمایم که اهالی منطقه مهربان جزء مقیدترین افراد به رعایت قانون و در واقع قانون مدارترین افراد هستند و همیشه خواسته ها و مطالبات خود را از مجاری قانونی پیگیری کرده اند و هیچوقت دشمن شادکن نبوده اند و بعد از این هم نخواهند بود ؛ ولی سوال اینجاست که شهرستان شدن مهربان به منافع برخی ها چه ضرری دارد که همیشه با تمام توان و استفاده از تمامی امکانات و ظرفیتها ، در این خصوص سنگ اندازی نموده و به طرق مختلف شیطنت می کنند و با جوسازی و غبارآلود نمودن فضای جامعه اجازه نمی دهند که خواسته های بحقق و دیرینه اهالی یک منطقه تحقق یابد و اهالی منطقه امیدوارند  که معدود افراد مخالف شهرستان شدن مهربان، برای رضای الهی و فراهم شدن آسایش اهالی یک منطقه بیش از این به سرنوشت فرزندان منطقه خیانت نکنند  و منافع عمومی یک منطقه را فدای منافع شخصی خود ننمایند  و اجازه دهند که قانون در این خصوص فصل الخطاب باشد و تهدید کردن و یا کم لطفی به شهروندان و تحقیر آنها در برخی موارد ، شایسته یک انسان مسلمان نیست و انتظار می رود که همانگونکه اهالی منطقه مهربان با توسل به قانون پیگیر مطالبات خود از جمله شهرستان شدن منطقه هستند ، مخالفان این موضوع نیز از طریق قانون وارد عمل شوند و برای افکار عمومی مشخص نمایند که در صورت شهرستان شدن مهربان ، چه ضرری متوجه آنها خواهد شد و آیا اهالی مهربان باید همیشه قربانی شوند تا آنها به اهداف خود برسند و راضی شوند . 
حضرت آیت الله دکتر سید محمدعلی  آل هاشم
نماینده محترم ولی فقیه در استان آذربایجانشرقی و امام جمعه محبوب تبریز
سخن زیاد است و مشکلات اهالی و منطقه فراوان و با توجه به مشغله فراوان کاری حضرتعالی ، صلاح نیست که بیش از این متصدی اوقات شریف تان شویم و در پایان به نمایندگی از طرف عموم اهالی منطقه مهربان، خانواده های معظم شهداء و ایثارگران ، روحانیت همیشه در صحنه ، بسیجیان ، معلمان و قشر فرهنگی جامعه  ، اصناف ، کسبه ، بازاریان ، کشاورزان از حضرتعالی برای بازدید از منطقه ، دیدار مردمی و سخنرانی در اجتماع مردم منطقه دعوت می نمایم و یقین داریم  که با توجه  به علاقمندی اهالی منطقه به حضرتعالی از صمیم قلب ، شاهد باشکوهترین و پرشورترین استقبال خواهیم بود و حماسه ای که مهربانیان در مرداد1382 در مراسم  استقبال از شهدای گمنام آرمیده در زیارتگاه حاجی علمدار خلق نمودند ، در صورت اذن و موافقت حضرتعالی در مرداد97 تکرار خواهد شد و همگان را به تحسین وا خواهد داشت.
انتهای پیام/

  • ۹۷/۰۵/۰۴
  • قاسم وفادار مهربانی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی