مهربان خبرلری

رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم

مهربان خبرلری

رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم


پایگاه خبری و تحلیلی مهربان امروز با عنوان ((مهربان خبرلری)‌) در کنار و همراه ، دهها و صدها پایگاه خبری ، اطلاع رسانی ، فرهنگی و اجتماعی در منطقه مهربان افتخار دارد که رسانه ای از مردم ، با مردم و در خدمت مردم می باشد. این پایگاه خبری و تحلیلی در کنار انعکاس عملکردهای ادارات ، نهادها و سازمانها و درج اخبار و رویدادهای منطقه و همچنین بازنشر اخبار و رویدادهای مهم کشوری و بین المللی ، نگاهی تحلیلی به برخی رویدادها و اتفاقات در سطح منطقه مهربان و شهرستان سراب داشته و در کنار انعکاس اخبار ، مسائل و مشکلات مردم را نیز منعکس نموده و آماده درج نظرات مسئولین محترم در خصوص مطالب ارائه شده با رعایت امانتداری کامل می باشد .

  • ۰
  • ۰

نصر: اهالی منطقه مهربان ، انسانهای قانعی هستند و با در نظر گرفتن تمامی شرایط ، از دولت تنها یک تقاضا ،  درخواست و در واقع یک مطالبه دارند و ارتقای بخش مهربان به فرمانداری مهم‌ترین مطالبه مردم منطقه از جناب رئیس‌جمهور می باشد


کد خبر :   83828  | تاریخ خبر : 1397/01/26  | ساعت : 07:57

در آستانه سفر رئیس جمهوری به آذربایجان شرقی مطرح شد؛

درخواست اهالی بخش مهربان از رئیس‌جمهور


نصر: اهالی منطقه مهربان ، انسانهای قانعی هستند و با در نظر گرفتن تمامی شرایط ، از دولت تنها یک تقاضا ،  درخواست و در واقع یک مطالبه دارند و ارتقای بخش مهربان به فرمانداری مهم‌ترین مطالبه مردم منطقه از جناب رئیس‌جمهور می باشد.


برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر  از مهربان ، بخش مهربان یکی از دو بخش شهرستان سراب با سه شهر مهربان، شربیان و دوزدوزان و 34 روستای تابعه از جمله مناطق قدیمی آذربایجان‌شرقی با ذخایر عظیم خدادادی و منابع بزرگ معدنی در حدود 100 کیلومتری تبریز واقع شده است و با شهرستان‌های بستان‌‌آباد، هریس، مشگین‌شهر و بخش مرکزی سراب مرز مشترک دارد.

مهربان در وقف‌نامه رشیدی که از طرف خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی در قرن هشتم تنظیم شده است به صورت «مهر آبان» قید شده است و نشان می‌دهد که قبل از قرون هفتم و هشتم هجری نیز «مهربان آباد» بوده است.
مهربان در سال 1135 هجری قمری توسط شاه طهماسب دوم صفوی مصالحه شده است و این سند دارای اطلاعات ارزشمند تاریخی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی است؛ به طوری که هر فرازی از آن نکته بارزی را از یک دوره تاریخی برای پژوهشگران و علاقمندان به تحقیق و مطالعه آشکار می‌کند.
آثار تاریخی متعلق به دوره امام حسن مجتبی (ع) نشان از قدمت و تاریخ کهن منطقه مهربان دارد.
 مسجد سنگ جمال‌آباد
جمال آباد روستای بزرگ و حاصلخیزی است که در 6 کیلومتری شمال مهربان واقع است. مسجد تاریخی و کهن دارد که سقف چوبی آن را شش ستون نگه داشته است و  درباره تاریخ و بانی بنای مسجد گفته می شود  که این مسجد به امر امام حسن (ع)  ساخته شده است و سالیان قبل قطعه سنگ حکاکی شده، در پای یکی از دیوارهای مسجد بوده که عبارت سنه ست و ثلثین و سبعمانه یا تسعمانه در آن خوانده  می شد .

مسجد تاریخی جامع «اسنق»
اسنه یا اسنق روستای بزرگی است که در 7 کیلومتری شرق مهربان واقع شده است و طبق شواهد و مدارک در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته استنام اسنه در حدود العالم با اسم سراو و میانه یکجا ذکر شده است. وجود مسجد سنگی متعلق به اوایل قرن هشتم از تاریخ کهن آن حکایت می کند. تمامی خطوط نوشته شده بر دیوارها و ستون های مقرنعی این مسجد تعلیق و ثلث برجسته است که ظاهرا منبری که در داخل مسجد است، منبت کاری شده و همزمان با بنای مسجد ساخته شده است و خطوطی که بر بازوی آن است، نشان می دهد که اتمام کار بنای این مسجد و تهیه اثاث آن در سال 733 هجری قمری به امر فخرالدین محمد بن رستم و به دست نقاش و حکاک هنرمندی معروف به ملکشاه انجام شده است.
 بقعه و مقبره حاجی علمدار
در دامنه کوه حاجی علمدار از قسمت جنوبی آن یکی از شاخه های جاده ابریشم می گذرد که منتهی است به یکی از شاخه های اصلی که از ری به قزوین و فیروزآباد خلخال و بزغوش (محال آلان، برآغوش) از سراب به تبریز می رسیده، یکی دیگر از شاخه های آن از راه قزوین و فیروزآباد به اردبیل و بروعه از کنار و نزدیکی های سراب می گذشته است .
 بقعه مقدس حاجی علمدار  بسیارمورد علاقه و ارادت اهالی مذهبی و متدین منطقه مهربان بوده و در مناسبت های مختلف در این مکان مقدس مجالس دعا و نیایش برپا می گردد. در مردادماه سال 1382 بنا به درخواست های مکرر اهالی شهید پرور و قدرشناس مهربان و با پیگیری های شورای اسلامی شهر مهربان دوره دوم و تلاشهای برادر بسیجی آقای سعید سامی و با موافقت فرماندهی وقت  کمیته تحقیق و تفحص ستاد کل نیروهای مسلح سردار  باقرزاده ابدان مطهر5 تن از شهدای گمنام 8 سال دفاع مقدس جمعی لشکر مکانیزه همیشه پیروز 31 عاشورا آذربایجان در این مکان مقدس خاکسپاری گردید و زیارتگاه شهدای گمنام توسط هئیت امنای شهدای گمنام مهربان و با همکاری و مشارکت  اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی  و خیرین و اهالی منطقه احداث گردیده است.   
متاسفانه مهربان در حال حاضر تنها به تاریخ کهن خویش دل بسته و نتوانسته است متناسب با توانایی‌ها و استعدادهای خویش توسعه یابد ، در واقع مهربان در طول تاریخ با نامهربانی‌های زیادی مواجه شده است، همانگونکه برج تاریخی روستای ائل باغی (شاهباغی) مورد بی توجهی قرار گرفت و دیگر اثری از آن باقی نمانده و با خاک یکسان شده است .

سابقه تاسیس بخشداری در مهربان بیش از 60  سال است و مهربان شاید از معدود و نادر مناطقی در کشور است که دو بار سابقه تاسیس بخشداری دارد( یکبار قبل از انقلاب و بار دیگر بعد از انقلاب )  و در خصوص انحلال بخشداری مهربان قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ،  شنیده‌ها حکایت از آن دارد که مهربانی‌ها در آن زمان به خاطر دفاع از ارزش‌ها و مقدسات اسلامی اجازه نداده‌اند به هر قیمتی در منطقه شان بخشداری داشته باشند برخی کارهای بخشدار مهربان در زمان طاغوت برای  اهالی متدین مهربان قابل تحمل نبوده  در نتیجه با اخراج بخشدار وقت از مهربان ، بخشداری مهربان نیز در آن زمان منحل شده و پس از سالها تلاش و پیگیری به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ؛ مجدداً بخشداری در مهربان تاسیس گردید.
منطقه مهربان از لحاظ نعمت‌های الهی بسیار غنی است و معدن مواد اورانیوم در روستای «رزگاه» آینده درخشانی را برای این منطقه نوید می‌دهد ضمن آنکه مهربان شهر هنرمندان فرش و قالی بوده و حدود 5 هزار نفر قالیباف در این منطقه مشغول فعالیت در این صنعت هستند که سالیانه چند ده هزار مترمربع فرش دستباف در این منطقه تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود و در سال 96 به همت شهرداروقت مهربان مهندس سعید حیدری و همکاری شورای اسلامی برای اولین بار در بین تمامی شهرداریهای کشور، شهرداری مهربان اقدام به احداث بزرگترین نمایشگاه دایمی فرش دستباف در نوع خود نمود ، کاری که تاکنون نظیر آن در بین هیچکدام از شهرداریهای کشور مشاهده نشده است و این پتانسیل عظیم سالهای سال می تواند اشتغال ، اقتصاد ، تولید و رونق فرش دستباف در منطقه مهربان را بیمه نماید، مشروط بر آن که عزم جدی برای استفاده از این ظرفیت عظیم در بین متولیان امر وجود داشته باشد.
فرش مهربان با توجه به شهرت جهانی که دارد، سهم عمده‌ای از صادرات فرش دستباف استان آذربایجان‌شرقی به عنوان یکی از قطب‌های تولید فرش دستباف کشور را به خود اختصاص داده است.
کشاورزی مهربان نیز از جایگاه ویژه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی برخوردار است و در زمینه تولید گندم و سیب‌زمینی، مهربان از مناطق مهم و ممتاز استان آذربایجان‌شرقی است.
وجود کارخانه بزرگ آرد و سیلوی ذخیره‌سازی گندم چند ده تنی در این منطقه بیانگر بسیاری از واقعیت‌ها در خصوص لیاقت و شایستگی این منطقه برای پیشرفت و توسعه در هر زمینه است.
معادن عظیم گچ که زمینه احداث کارخانه‌ای را در این زمینه در منطقه سبب شد در کنار دیگر واحدهای تولیدی که متاسفانه به خاطر برخی کم‌لطفی‌ها، اغلب مدیران واحدهای تولیدی چندان رغبتی به ادامه فعالیت ندارند، همگی از توانمندی‌های بالای منطقه حکایت می‌کند و در کنار این ظرفیت‌ها متاسفانه باید اذعان کرد که بحث احداث شهرک صنعتی در مهربان، بیش از ربع قرن قدمت دارد ولی هنوز هم اندر خم مکان‌یابی است و معلوم نیست بالاخره مهربان صاحب شهرک صنعتی خواهد شد یا خیر؟!
مراکز علمی و دانشگاهی در شهرهای مهربان و شربیان بیانگر ظرفیت عظیم منطقه در زمینه تحصیلات عالی دانشگاهی است و خوشبختانه در این زمینه منطقه حرفهای زیادی برای گفتن دارد ، ضمن آنکه اقامه نماز جمعه در 2 شهر مهربان و شربیان از جمله ظرفیتهای عظیم منطقه است و به جرات می توان گفت که منطقه مهربان از لحاظ داشتن شهرهای زیر مجموعه اش ( مهربان ، شربیان ، دوزدوزان)  ، ظرفیت علمی و دانشگاهی ( دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور شربیان )  و اقامه نماز جمعه در 2 شهر تابعه ( شهرهای مهربان و شربیان )  از بسیاری شهرستانهای استان برتر نباشد چیزی کم ندارد .
منطقه مهربان از هر لحاظ آماده پیشرفت و ترقی است؛ ساختمان‌های تازه تاسیس و مجهز بیشتر ادارات که مشارکت و خودیاری اهالی و خیرین مهربانی در اهداء زمین و احداث آنها حرف را اول می‌زند، باعث شده است تا ارتقای بخشداری مهربان به فرمانداری بار مالی هم  بر دولت تحمیل نکند.
و ظرفیت عظیم گردشگری و طبیعی منطقه مهربان چیزی نیست که به سادگی از آن عبور کرد و قطعاً طبیعت بکر روستاهای اسماعیل آباد ،  دمیرچی ، آتمیان ، صومعه و آلان و برآغوش می تواند در جذب گردشگر نقش مهم و کلیدی داشته باشد و آثار تاریخی نیز در این روستاها نیز نیازمند عزم جدی مسئولین برای ثبت و معرفی شدن می باشد.
 همه این آرزوها در صورتی محقق می‌شود که دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران که پنجمین سال دوره ریاست جمهوری اش را سپری می کند ، کار نیمه‌تمام باقیمانده از سه دولت سازندگی، اصلاحات و دولت قبلی و همچنین دوره  اول دولت تدبیر و امید را به اتمام برساند و با ابلاغ و نهایی کردن مصوبه شهرستان شدن مهربان، آرزوی چند ساله خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و اقشار مختلف مردم را برآورده سازد.
در آخرین سفر استانی دولت دهم به تبریز ، رئیس جمهور سابق در ورزشگاه تختی تبریز و در اجتماع بزرگ مردم، از نهایی شدن ارتقای بخش مهربان به فرمانداری در جلسه هیئت دولت در همانروز خبر داد و جشن‌های بزرگی به خاطر اعلام این موضوع به مدت چند روز در شهرها و روستاهای مهربان برپا شد و اعلام این موضوع از طریق بخش‌های مختلف خبری در رسانه ملی باعث شد تا موضوع شهرستان شدن مهربان از نظر مردم نهایی شود.
ولی متاسفانه به قول فوتبالی‌ها دقیقه 90 هیچ‌وقت برای مهربان و مهربانی‌ها خوش‌یمن نبوده است و این بار نیز بخت با مهربانی‌ها یار نبود زیرا با وجود آنکه معاون اول رئیس جمهور در آخرین سفر کاری خود به تبریز، مسئله ارتقای بخشداری مهربان به فرمانداری را در کنار شهرستان ویژه مرند تمام شده اعلام کرده بود اما مرند شهرستان ویژه شد ولی مهربان همچنان در انتظار باقی ماند، چرا که مهربان به آن صورت که باید در دولت قبلی حامی نداشت و متاسفانه باز هم مهربان، قربانی قانون نانوشته‌ای شد که در کنار ضابطه باید رابطه هم داشت.
بنابراین با توجه به پیگیری‌های فراوان صورت گرفته در این 4 سال اخیر برای نهایی شدن و ابلاغ ارتقای بخشداری مهربان به فرمانداری و شهرستان شدن این منطقه صورت گرفته است و با توجه به نظر مساعد و مثبت دکتر جبارزاده معاون سیاسی وزیرکشور که در آن زمان بعنوان استاندار آذربایجانشرقی از حامیان سرسخت شهرستان شدن مهربان بود و همچنین با توجه به دستوراتی که در این زمینه از سوی وزیر محترم کشور و شخص معاون اول رئیس جمهور صادر شده است، احساس می‌شود که تحقق این مهم تنها و تنها به دست شخص دکتر روحانی میسر است و قفل زنگ زده چند ساله شهرستان شدن مهربان را، شاه کلید حاضر در دست رئیس جمهور باز خواهد کرد و مهربان را از مظلومیت و محرومیت نجات خواهد داد و در این میان نباید از نقش مهم و کلیدی دکتر خدابخش استاندار آذربایجانشرقی به سادگی گذشت و قطعاً در شرایط فعلی برای استارت کار نظر مساعد و مثبت ایشان بسیار مهم است و امیدواریم استاندار محترم در این خصوص عنایت ویژه داشته باشند و دستورات لازم را به معاونین و مدیران مرتبط در مجموعه استانداری صادر نموده و با توجه به موارد ذکر شده در بالا انشاء الله پیگیر موضوع  از وزارت کشور باشند تا به لطف الهی و همت دولتمردان دولت تدبیر و امید یکی از آرزوهای بحق اهالی شهیدپرور منطقه مهربان تحقق یابد.
 اهالی قدرشناس، ولایتمدار و شهیدپرور مهربان که افتخار میزبانی از پنج شهید گمنام در زیارتگاه حاجی علمدار و در ارتفاعاتی به همین نام را دارند، از دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران می‌خواهند که در این زمینه یار و یاور منطقه‌ای باشد که تنها پارتی‌اش در کابینه دولت تدبیر و امید شخص رئیس جمهور است چرا که اهالی مهربان در دو انتخابات گذشته ریاست جمهوری ،  برادری خود را به دکتر روحانی با رای بالایشان ثابت کرده‌اند و اکنون در انتظار عکس‌العمل متقابل و مناسب رئیس جمهور خویش در این زمینه هستند.

اهالی منطقه مهربان ، انسانهای قانعی هستند و با در نظر گرفتن تمامی شرایط ، از دولت محترم تنها یک تقاضا ،  درخواست و در واقع یک مطالبه دارند و ارتقای بخش مهربان به فرمانداری مهم‌ترین مطالبه مردم منطقه از جناب رئیس‌جمهور می باشد.
و اینک در آستانه سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران دکتر حسن روحانی به استان آذربایجانشرقی در 4 و 5 اردیبشهت ماه 97 مهربان در انتظار نگاه مهربانانه رئیس جمهور  می باشد تا بلکه یکبار برای همیشه پرونده شهرستان شدن مهربان در دولت تدبیر و امید بسته شود ، پرونده ای که به نوعی با تمامی دولتهای مستقر در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همراه بوده است و انشاء الله که جناب رئیس جمهور با ارتقای بخش مهربان به فرمانداری ، آرزوی دیرینه اهالی منطقه را برآورده سازند .


گزارش از قاسم وفادار مهربانی

 

انتهای پیام/

  • ۹۷/۰۱/۲۶
  • قاسم وفادار مهربانی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی